Доброкачествена хиперплазия на простатата
Доброкачествена хиперплазия на простата /ДПХ/ представлява разрастване на простатната жлеза при мъжете. Тя преминава през два цикъла на растеж в живота на мъжа. Първият възниква през пубертета, където простата удвоява своя размер, а вторият цикъл започва от 25 годишна възраст и продължава до края на живота на мъжа. ДПХ всъщност се изявява във втората фаза.
ДПХ е доброкачествен процес тоест не е рак и не води до рак на простатата , макар че ДПХ може да присъства и при рак на простата.

Симптоми при ДПХ:
- Чувство за пълен мехур, дори след уриниране
- Чувство за неотложност на позива
- Слаба струя, понякога раздвояваща се /най-често през нощта/
- Трудно започващо уриниране/особено сутрин/
- Напъване при уриниране
При тежки случаи се развива така наречената остра ретенция на урината тоест невъзможност за уриниране.
Като причина за развитието на ДПХ се приема тезата за наличието и увеличаването на ДХТ /дихидротестостеронът/ в простатната тъкан, което от своя страна води до нейното разрастване. Установено е ,че мъжете, които не произвеждат ДХТ не развиват ДПХ.
Лечението на ДПХ бива два медикаментозно и оперативно.
Медикаментозното лечение се изразява в изписването на Алфа-блокери, които действат върху специфични рецептори на простата, при което действието им се изразява в нейното отпускане и омекване, така че при преминаването на урината тя да си преправя по-лесен път навън.
Други медикаменти са така наречените 5-алфа редуктазни инхибитори ,които имат андиандрогенно действие, намаляват нивото на наличната 5-алфа редуктаза вследствие на което се намалява нивото на ДХТ.
Вапоризация с водна пара Rezum

Това е иновативна минимално инвазивна амбулаторна терапия за лечение на симптомите на ДПХ.
Чрез инжектиране на водна пара в уголемената простата се предизвиква изпаряване на излишната тъкан, като се предизвиква свиване на самата жлеза и съответно освобождаване на уринния поток. С времето възстановителните процеси в тялото премахват излишната мъртва тъкан свивайки простатата. С премахването на излишната тъкан уретрата се освобождава от напрежението, отваря се и съответно се облекчава симптоматиката. Повечето пациенти започват да усещат облекчение до втората седмица, като максималния ефект се постига до края на втория месец.
Това е щадяща процедура ,която съхранява сексуалната и отделителната функция. Ерекцията и еякулацията не се засягат за разлика от стандартната лазерна трансуретрална резекция.

Вапоризацията с водна пара осигурява следните предимства при мъже страдащи от ДПХ:
- Алтернатива на медикаменти за ДПХ
- Осигурява безопасно и ефективно облекчение на симптомите на ДПХ
- Значително подобрение до втората седмица след процедурата
- Лесна и ефективна амбулаторна процедура отнемаща 3-7 минути
- Не изисква обща или спинална анестезия
- Съхранява еректилната функция
- Връщане към ежедневните занимания в кратък период.
При този вид терапия използва радиочестотен ток чрез генериране на „топлинна енергия“ под формата на водна пара, която се инжектира в определени зони на трите лоба на простатата .
Парата, инжектирана в простатната тъкан бързо се интегрира в междуклетъчното пространство. Топлинната енергия отделена от водната пара води до разрушаване на клетъчната мембрана и съотвено до клетъчна смърт. Денатурираните клетки се абсорбират от тялото, в последствие се намалява и обемът на простатна тъкан.
Този вид лечение е предназначено за облекчаване на симптомите свързани с доброкачествена простатна хиперплазия, премахване на препятствията, както и намаляване на простатната тъкан.
Плазмена вапоризация
Плазмената вапоризация е модерно решение за хирургичното лечение на доброкачествената простатна хиперплазия. Иновативен напредък на конвенционалния TURP (трансуретрална резекция на простатата), при която простатната тъкан се отстранявана внимателно използвайки нискотемпературна плазмена енергия. За разлика от конвенционалния TURP, при новата процедура не се реже и не се отстранява тъканта с бримка и не се изгаря с лазер а чрез вапоризация (изпаряване) на тъканта с малък електрод с формата на бутон. Използвайки ниско – волтажна енергия се образува плазмено поле ограждащо бутона. При контакт с тъканта се получава изпарението. Хирургът използва техника ,в която виртуално няма контакт между бутона и тъканта. Бутонът обграден с плазма не само изпарява простатната тъкан ,но и коагулира малките кръвоносни съдове в следствие на което се получава по-малко кървене. Освен това изглажда здравата тъкан без да се получава ръбове след манипулацията. Слабото кървене от своя страна ускорява следоперативния заздравителен процес. За разлика от лазерния метод при който се ползва осмотичен разтвор при плазмената вапоризация се използва физиологичен разтвор, като по този начин се елиминира следоперативния TURP синдром.
Предимства на плазмената вапоризация :
- Виртуално безкръвно изпаряване на простата
- Кратко време за катетеризация (по-малко носене на катетър след операцията)
- Бързо изпълнение на операцията ( между 40-60 мин)
- Без опасност от развиване на хипонатриемия
- Минимално навлизане на топлина в подлежщата тъкан и нервни окончания
- Минимално кървене