Гастроентерологията е дял от медицината, който се занимава с диагностика, изследването и лечението на заболявания на коремните органи при човека. Едни от най-типичните заболявания са язвите (язва на стомах, на дванадестопръстник), тумори на стомашно-чревния тракт, болестни състояния на черния дроб като цироза на черен дроб и хепатит, заболявания на червата като възпалителните чревни заболявания (болест на Крон и улцерозен кулит). Една по-голяма група заболявания са т.нар. нарушение на храносмилането (диспепсия ).
Специалистите по Гастроентерология в „Плазмамед Клиник“ работят със съвременна апаратура за диагностика и лечение на коремни болки, възпалителни и функционални заболявания на стомаха, червата, жлъчния мехур, панкреаса, черния дроб и други състояния.
Кабинетът разполага с оборудвана ендоскопска зала за еднодневни диагностични и терапевтични процедури. Последно поколение ехографска апаратура осигурява точна и прецизна диагностика.
Болести, които се лекуват от гастроентеролог :
- стомашна язва, дванадесетопръстника. Гастрит / остра, хронична форма/
- холецистит /възпаление на стените на жлъчния мехур /
- конкретни /камъни/ на жл.мехур.
- дискинезия на жлъчните пътища /стесняване на жлъчният тракт /
- цироза /заместване на чернодробна тъкан със съединителна /
- хепатит
- панкреатит / остро или хронично възпаление на панкреаса/ острата форма се разглежда от хирурзите, хроничният курс се третира от гастроентеролога
- киста, възпаление на далака
- неспецифичен колит
- дуоденит /възпалени дванадесетопръстника/
- ентероколит /възпалена лигавица на горното черво/
Кога да потърсите консултация с гастроентеролог :
- горчив вкус и мирис в устата
- болки ,дискомфорт или тежест в червата и стомаха
- оригване по време на хранене
- киселини след хранене
- гадене и повръщане
- кръв в изпражненията
- кожен пилинг и лош вид на нокти и коса


Висококачествени апарати на Olympus за диагностични и терапевтични апликации, предлагащи ред преимущества за специалистите:
- Прецизна оптична система осигурява качество за изображението , както за диагностична така и за терапевтична дейност.
- Увеличена дълбочина на полето осигурява подобрена видимост в близките зони на изследването.
ГАСТРО И КОЛОНО-СКОПИЯ
Гастроскопията е изследване на хранопровода, стомаха и дванадесетопръстника при което се използва тънка и гъвкава тръбичка , на върха на която се намират светлинен източник и камера – ендоскоп/гастроскоп.
Прилага в следните случаи :
– диагностициране на състояния като трудно преглъщане и/или болка в корема
– вземане на парче тъкан за изследване (биопсия)
– спиране на кървене от кървящи язви
– отстраняване на полипи
Гастроскопията е амбулаторна процедура трае по-малко от 15 минути и не изисква болничен престой, макар че може да бъде повече и , ако се налага кръвоспиране и/или премахване на полипи. Преди процедурата в гърлото на пациента се впръсква локална упойка, по желание на пациента може да се седира. Не е болезнена, но може да бъда неприятна за някои пациенти ,като им предизвиква гадене.
Колоноскопията е изследване ,което се използва за диагностициране на промени в дебелото черво и ректума. По време на колоноскопията дълга, гъвкава тръбичка се вкарва в ректума .Малка видеокамера на върха на тръбичката позволява на лекаря да огледа цялото дебело черво за патологични промени. Ако е нужно полипи или други абнормни тъкани могат да се отстранят чрез колоноскопа. Тъканни проби (биопсии) също могат да бъдат взети.
Колоноскопията се прилага за:
– Коремна болка, ректално кръвотечение , хроничен запек, хронична диария и други
– Скрининг за рак на дебелото черво
– Полипи
Подготовка за колоноскопията
Преди извършване на процедурата е необходимо да се направи почистване на дебелото черво посредством очистителни средства или клизма. Необходимо е да не се приема храна и течности от 6 до 12 часа преди изследването. Пациентът трябва предварително да уведоми лекуващия лекар за всички лекарства, които приема, за наличие на алергия и придружаващи заболявания
Гастроезофагеален рефлукс
Под термина гастроезофагеален рефлукс се разбира процеса ,при който стомашно съдържимо попада в хранопровода. Киселината от стомаха при попадане в хранопривода създава чувство на парене зад гръдната кост, особено малко след хранене. Понякога ГЕР се проявява с трудности в преглъщането. Един от честите симптоми на хронична кашлица не повлияваща се от антибиотици и антитусивни препарати се явява именно гастроезофагеалния рефлукс.
Долният езофагеален сфинктер представлява циркулярно разположен мускулен слой,чиято основна функция е да държи хранопровода затворен спрямо стомаха. Когато има наличен проблем този сфинктер стои леко отворен и допуска връщането на стомашно съдържимо в по-горните отдели.
Най-честият причинител за рефлукс са Хеликобактер Пилорната инфекция. Тя засяга 80% от световното население и изкореняването ѝ е дълъг процес ,който изисква търпение и сътрудничество от страна на пациента. Заразяването с Хеликобактер Пилори се случва посредством контактно-битов път, най-често по време на детските години. Повечето хора не разбират, че са заразени заради липсата на симптоми. Те от своя страна биват:
- Болка в областта на епигастриума
- Засилваща се болка на гладно
- Гадене
- Загуба на апетит
- Често оригване
- Подуване
- Загуба на тегло
Диагнозата се поставя посредством :
- Серологичен тест ,в който се търсят антитела спрямо НР
- Дихателен тест
- Фекален тест
- Гастроскопия
Лечението се състои в прилагането на :
- Антибиотици
- Инхибитори на протонната помпа
- Хистаминови блокери
- Бисмутови препарати
Лечението продължава около 1-2 месеца и 6 седмици след приключване на лечението се прави повторен тест ,с цел отхвърляне наличието на Хеликобактер Пилори.